Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2018, 14:34:20

BLUES ΒΙΟΓΡΑΦΙΕΣ

O Gregg Giarelis

ggp9230058

Gregg Giarelis is a singer / songwriter and guitarplayer born in Athens, Greece. Early recordings of Chicago bluesmen heard around the house and a deep fascination towards the guitars hanging in the living room was what triggered Gregg's interest in guitar playing and led to a further involvement with blues.

Περισσότερα...

Ο Γιώτης Κύτταρης

kyttaris

Ο Γιώτης Κύτταρης  πνεύμα ανήσυχο, που η μουσική για εκείνον είναι ζωή κ έμπνευση. Ξεκίνησε αυτοδίδακτος, εμπλουτίζοντας τα ακούσματα του από τη Blues και rock σκηνή.

Περισσότερα...

Victoria Spivey

 

Victoria Spivey

Η Victoria Spivey γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου του 1906, στο Houston Texa
Πέθανε στις 3 Οκτώβρη του 1976, στη New York,

Περισσότερα...

H Koko Taylor

Koko Taylor
Born: September 28, 1935, Memphis, Tennessee
Also known as: Cora Walton
Η Koko Taylor γεννήθεκ στις 28 Σεπτεμβίου του 1935 στο Memphis, Tennessee
Ηταν επίσης γνωστή και ως Cora Walton
H Koko Taylor αποτελεί μία περίτρανη απόδειξη στην ιστορία των blues και ακόμη μπορεί να πει  ένα τραγούδι τόσο δυνατά και χαρούμενα από ποτέ.

Περισσότερα...

Η Bessie Smith


Bessie Smith

Η Bessie Smith γεννήθηκε στις 15 Απριλίου του λ1894 στην Chattanooga, Tennessee
Πέθανε στις 26 Σεπτεμβρίου του 1937 στη  Clarksdale, Mississippi

Το ταλέντο της Bessie Smith ως τραγουδίστρια υπήρξε μυθικό και είχε επηρρεάσει γενιές από πολλούς blues τραγουδιστές, από την Billie Holiday έως την Janis Joplin.

Περισσότερα...

O Otis Rush

O Otis Rush γεννήθηκε στις 29 Απριλίου του 1934 στην Philadelphia, Mississippi
O Otis Rush είναι ένας εκπληκτικός τραγουδιστής, και στιχουργός που σε μεγάλο βαθμό επηρεάσε τους blues και rock καλλιτέχνες μεταξύ των οποίων ο Johnny Winter, o Stevie Ray Vaughan ( του οποίου η μπάντα Double Trouble, πήρε τ όνομά της μετά από το τραγούδι του Rush που είχε το ίδιο όνομα.)

Περισσότερα...

Ο Bobby Rush

Ο Bobby Rush γεννήθηκε στις 10 Νοεμβρίου του 1940 στο Homer Louisiana

O Bobby Rush άρχισε να παίζει στο Chicago ως έφηβος και έπαιξε με όλους τους μεγάλους του blues Freddie King and Luther Allison.Είχε κάποια δισκογραφική επιτυχία κατά τη διάρκεια του 1970, φτάνοντας τα R&B charts με το hit του « Chicken Heads’ το οποίο ακόμη εξακολουθεί να είναι ένα από τα standards του

Περισσότερα...

Ο Professor Longhair

Ο Professor Longhair γεννήθηκε στις 19 Δεκέμβρη του 1918 στο Bogakysa, Louisiana.
Πέθανε στις 30 Ιανουαρίου του 1980 στη New Orleans, Louisiana
Είναι επίσης γνωστός και ως “ Henry Roeland” “ Roy” Byrd

O Professor Longhair είναι γνωστός ως ο πατέρας του ρυθμού Νew Orleans και των blues

Περισσότερα...

O Sam Phillips

sphillips

Sam Phillips
O Sam Phillips γεννήθηκε την 1η Ιανουαρίου του 1923, στη Florence, Alabama

Πέθανε στις 31 Ιουλίου του 2003, στο Memphis,Tennessee

Ο Sam Phillips είχε μία τεράστια επιρροή στη μουσική, κυρίως στα blues, στο rock and roll και στο rockabilly.Ως ένας νεωτεριστικός παραγωγός και ιδιοκτήτης των θρυλικών Sun Studios του Memphis, ο Phillips άφησε το σημάδι του στην μουσική ιστορία ανακαλύπτοντας και ηχογραφώντας τέτοιους θρύλους όπως ο Elvis Presley, ο Johnny Cash, ο Carl Perkins και άλλοι.

Περισσότερα...

Ο Charley Patton

Ο Charley Patton γεννήθηκε το 1891 στο Edwards, Mississippi
Πέθανε στις 28 Απριλίου του 1934 στην Indianola, Mississippi
Ο Charley Patton είναι ο αδιαφιλονίκητος πατέρας των Delta blues.Η άγρια και υψηλή σε απόδοση ερμηνεία του αναποδογύρισε τα πάντα σε μία κανονική βάση με ένα αψύ, ωμό ηχητικό στυλ και μία ικανότητα να δρά ως ένας άντρας σε επίκρουση με την κιθάρα του, δημιουργώντας μία νεωτεριστική ροή ενός ρυθμού και ρυθμικού- μέτρου.

Περισσότερα...

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

No any anniversary today

flashback

Φιλικά sites

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Facebook1