Thursday, 22 June 2017
Home arrow Blues Rock Music arrow Βιογραφίες Blues καλλιτεχνών
Βιογραφίες Blues καλλιτεχνών
Ο Robert Calvin "Bobby" Bland Εκτύπωση E-mail

Ο Ρόμπερτ Μπλαντ (Robert Calvin "Bobby" Bland, 27 Ιανουαρίου 1930 – 23 Ιουνίου 2013), γνωστός και ως Μπόμπι Μπλου Μπλαντ (Bobby "Blue" Bland) ήταν Αμερικανός τραγουδιστής της μπλουζ και της σόουλ.

Τελευταία ανανέωση ( Tuesday, 27 January 2015 )
Διαβάστε περισσότερα...
 
Ο Έλμορ Τζέιμς (Elmore James) Εκτύπωση E-mail

Έλμορ Τζέιμς
Ο Έλμορ Τζέιμς (Elmore James) ήταν Αμερικανός μουσικός της μπλουζ, συνθέτης και κιθαρίστας.
Γεννήθηκε στο Λίντεν του Μισσισσιπή στις 27 Γενάρη του 1918, σαν Ελμορ Μπρουκς, νόθος γιος της Λιόλα Μπρουκς. Από μικρός άρχισε να μαθαίνει κιθάρα, παίζοντας σε χορούς και πανηγύρια της περιοχής.

Τελευταία ανανέωση ( Tuesday, 27 January 2015 )
Διαβάστε περισσότερα...
 
Η Etta James Εκτύπωση E-mail

 

 Η Etta James (γεννημενη ως Jamesetta Hawkins,25 Ιανουαριου1938 – 20 Ιανουαριου 2012) ηταν μια αμερικανιδα τραγουδιστρια και στιχουργός.Το στυλ της περιελαμβανε blues, R&B, soul, rock and roll, jazz and gospel. 

Διαβάστε περισσότερα...
 
Victoria Spivey Εκτύπωση E-mail

Victoria Spivey

Η Victoria Spivey γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου του 1906, στο Houston Texa
Πέθανε στις 3 Οκτώβρη του 1976, στη New York,

H καριέρα της Victoria  Spivey κράτησε πολύ περισσότερο από τις άλλες τραγουδίστριες των blues του 1920.Υπήρξε μία πανέξυπνη στιχουργός που απτόητα απευθύνθηκε σε διαφορετικά θέματα και ως ερμηνεύτρια η επίδοση της στα blues ήταν ειλικρινής και πειστική
Τελευταία ανανέωση ( Sunday, 03 July 2011 )
Διαβάστε περισσότερα...
 
H Koko Taylor Εκτύπωση E-mail

Koko Taylor
Born: September 28, 1935, Memphis, Tennessee
Also known as: Cora Walton
Η Koko Taylor γεννήθεκ στις 28 Σεπτεμβίου του 1935 στο Memphis, Tennessee
Ηταν επίσης γνωστή και ως Cora Walton
H Koko Taylor αποτελεί μία περίτρανη απόδειξη στην ιστορία των blues και ακόμη μπορεί να πει  ένα τραγούδι τόσο δυνατά και χαρούμενα από ποτέ.

Τελευταία ανανέωση ( Tuesday, 28 June 2011 )
Διαβάστε περισσότερα...
 
<< Αρχική < Προηγ. 1 2 3 4 5 6 7 Επόμ. > Τελευταία >>

Αποτελέσματα 1 - 9 από 57